Opłaty za egzaminy kwalifikacyjne w 2021 roku

724 zł - egzamin czeladniczy

259 zł - egzamin sprawdzający

1460x616.png

Praktyczna nauka zawodu u pracodawców

Z dniem 26.04.2021 r. uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze

haircut-1007891-1280.jpg

Zmiany w tarczy antykryzysowej od 4 maja 2021 r.

Od 4 maja br. przedsiębiorcy z określonych branż (m.in. fryzjerskiej i kosmetycznej) będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienia za XII.2020 r., I-II.2021 r. Pojawi się możliwość otrzymania od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych

Spotkanie upowszechniające wśród pracodawców Program Usług Rehabilitacji Kompleksowej (06.08.2020)

01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG

Spotkanie, które poprowadziły panie: Izabela Opęchowska (MDDP S.A. Akademia Biznesu Sp.k.) i Anna Szymczyk (Ośrodek Rehabilitacji Kompleksowej, Sanatorium ZNP Nałęczów) otworzył Prezes Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie pan Emil Kunysz zachęcając przybyłych rzemieślników do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, co wiąże się z pewnymi korzyściami finansowymi dla pracodawcy takimi jak: zmniejszenie wpłat na PFRON, miesięczne dofinansowanie z tytułu zatrudniania osoby niepełnosprawnej, refundacja kosztów adaptacji stanowiska pracy, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy, zwrot kosztów zatrudnienia pracownika wspomagającego, zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego.

Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” to projekt systemowy, o charakterze koncepcyjnym, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój z funduszy Unii Europejskiej oraz Budżetu Państwa. Pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który działając zgodnie ze swoją misją, odpowiada za narzędzia finansowania polskiego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Dla uzyskania efektu kompleksowości i możliwie najwyższej jakości modelu, projekt jest wspierany przez partnerów: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).

Model kompleksowej rehabilitacji ma ułatwić podjęcie lub powrót do aktywności społecznej lub zawodowej osób, które wskutek doznanego urazu, zdiagnozowanego schorzenia, niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej w okresie rozwojowym, nie mogą kontynuować lub podejmować pełnienia ról społecznych oraz aktywności zawodowej. Mówiąc o „kompleksowym modelu” są to jednoczesne działania, uwzględniające cztery zakresy rehabilitacji:

• rehabilitację leczniczą
  • rehabilitację psychologiczną
  • rehabilitację zawodową
  • rehabilitację społeczną

Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej oraz ewentualnymi korzyściami z tym związanymi proszeni są do kontaktu z pośrednikiem pracy tego projektu, który pomoże w znalezieniu odpowiednich kandydatów do podjęcia pracy oraz może również pomóc w uzyskaniu dofinansowań do wynagrodzeń oraz redukcji innych kosztów zatrudnienia pracowników. Więcej informacji nt. realizacji projektu znajduje się na stronie: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl/informacje-o-projekcie/