ZAPRASZAMY NA EGZAMINY W ZAWODZIE FRYZJER

W dniu 4 stycznia 2018 r. /czwartek/ w siedzibie Izby Rzemieślniczej odbędą się egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w zawodie FRYZJER. Serdecznie zapraszamy wszystkie kandydatki i kandydatów do składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu. Szczegóły w części 'KURSY I EGZAMINY'

2017-11-16-c.jpg

XII ZJAZD PODKARPACKIEGO RZEMIOSŁA

16 listopada 2017 r. w Rzeszowie obradował XII Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie, będący reprezentantem Rzemiosła Podkarpackiego. Na kolejną 4-letnią kadencję wybrał Prezesem Izby pana Emila Kunysza – właściciela firmy z branży instalatorstwa sanitarno-grzewczego i gazowego.

company-logo.png

Zmiany w przepisach dot. ubezpieczeń społecznych

Związek Rzemiosła Polskiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej przypomina, że z dniem 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie zmiany w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze dla pracodawców....

Zmiany w przepisach dot. ubezpieczeń społecznych (09.11.2017)

company-logo.png

Najważniejsze dla pracodawców zmiany dotyczą:

1)    sposobu opłacania składek (tzw. e-składka),

2)    wprowadzenie elektronicznych zwolnienia lekarskie (tzw. e-zwolnienie)

3)    sposobu radzenia sobie z długiem w ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szeroką akcję informacyjną odnośnie zmian, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018. - od którego to momentu, składki na ubezpieczenie społeczne będą opłacane, wyłącznie w formie elektronicznej.

Ponadto wpłaty do ZUS będą dokonywane na jedno konto, a nie jak do tej pory na kilka, a podziału wpłaty na poszczególne części, będzie dokonywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dzieląc ją odpowiednio na określonefundusze tj.

• emerytalno-rentowy,
  • chorobowy,
  • wypadkowy,
  • składkę zdrowotną.

Należy podkreślić, że inne kwalifikowanie dokonanej wpłaty tzn. wpłata składki w pierwszej kolejności będzie rozksięgowana na uregulowanie ewentualnych zaległości wobec FUS, a dopiero to co zostanie będzie przekazywane na bieżąco do określonych funduszy.

Takie podejście implikuje poważne konsekwencje dla ubezpieczonego, zwłaszcza osób ze stosunku pracy (pracowników), bowiem może zaistnieć sytuacja, że nie będziemy mieli opłaconych bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż w pierwszej kolejności wpłaty pokryją zaległości, co oznacza np. brak opłaconej składki chorobowej lub zdrowotnej.

Dlatego też tak ważnej jest, aby przedsiębiorca do końca bieżącego roku uregulował wszystkie należności wobec ZUS.

Należy przypomnieć, że w przypadku, kiedy opłacający składki nie może jednorazowo uregulować zaległości, powinien jak najszybciej wystąpić o tzw. ugodę ratalną (wzór wniosku jest zamieszczany na stronach ZUS).

Na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w specjalnych zakładkach dostępne są informacje dotyczące wprowadzanych w 2018 roku zmian oraz szkoleń proponowanych przez ekspertów ZUS.,

Związek Rzemiosła Polskiego proponuje pilne nawiązanie kontaktów z oddziałami ZUS - zarówno przez Izby rzemieślnicze jak też Cechy – w ramach współpracy przeprowadzić spotkania informacyjne przeznaczone dla rzemieślników oraz pracowników organizacji rzemiosła, które w ramach ustawowych zadań wspierają działalność zakładów rzemieślniczych.

I tak na przykład::

• Podczas szkolenia „ABC przedsiębiorcy” eksperci podpowiedzą, jak radzić sobie z zadłużeniem w ZUS oraz co zmieni się w dokumentacji ubezpieczeniowej. Wytłumaczą, jak bezpiecznie upoważnić osobę spoza firmy (np. z biura rachunkowego) do kontaktu z ZUS w imieniu przedsiębiorcy. Wyjaśnią też, na czym polegają i czym skutkują najpopularniejsze oszustwa ubezpieczeniowe: fikcyjne umowy o pracę, pozorne przenoszenie firmy za granicę, zaniżanie składki wypadkowej czy źle rozumiany outsourcing pracowniczy.
  • Szkolenie „e-Składka – nowy wymiar rozliczeń” dotyczy zmian w opłacaniu składek, które wejdą w życie od 2018 roku. Każdy płatnik będzie mieć wtedy indywidualny numer rachunku składkowego. Eksperci wytłumaczą, jak to wpłynie na comiesięczne rozliczenia z ZUS.
  • Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą zwolnienia wystawiać elektronicznie nazywane e-ZLA. Jednakże papierowe zwolnienia papierowe będzie można stosować do końca czerwca 2018 roku, a od 1 lipca 2018 r. zwolnienia będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Biorąc powyższe pod uwagę Związek Rzemiosła Polskiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej zwraca się do organizacji rzemieślniczych o szeroką popularyzację informacji o zmianach w systemie ubezpieczeń społecznych, z wykorzystaniem stron internetowych oraz bezpośrednio do zrzeszonych Cechów, a te wśród swoich członków.

Proponujemy włączenie się organizacji rzemiosła do, prowadzonych przez ZUS działań, związanych z popularyzacją zmian w ramach akcji informacyjnej.

ZUS dysponuje ciekawymi materiałami informacyjnymi, które także mogą być udostępnione na potrzeby naszego środowiska, jednakże, aby je uzyskać należy nawiązać bezpośredni kontakt w lokalną placówką ZUS.

Jednocześnie ZRP deklaruje gotowość włączenia się w sytuacji problemów z organizacja lokalnych spotkań informacyjnych. W Związku sprawą zajmuję się Pani Bogna Nowak-Turowiecka tel. 22 5044 231 e-mail : nowak-turowiecka@zrp.pl