Stawki opłat za egzaminy kwalifikacyjne w 2018 roku wynoszą:

- Egzamin mistrzowski – 1 422 zł
- Egzamin czeladniczy – 711 zł
- Egzamin sprawdzający – 237 zł

Spotkanie Opłatkowe w Nowym 2018 Roku !

We wtorek 16 stycznia 2018 r. odbyło się w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Noworoczne Spotkanie Opłatkowe członków organów statutowych Izby, Starszych Cechów, Prezesów i Dyrektorów Spółdzielni Rzemieślniczych, Seniorów Rzemiosła, Kierowników Biur Podkarpackich Cechów oraz pracowników Izby poprowadzone przez Duszpasterzy Rzemiosła Podkarpackiego.

XV edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

15 stycznia 2018 r. po raz piętnasty, tym razem 10 młodych uczniów z Podkarpacia zmagało się w turniejowych szrankach o zdobycie tytułu Najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik. Organizatorem wojewódzkiego turnieju był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. St. Szpetnara w Krośnie oraz Cukiernia "Jagusia" Ireneusza Deptucha.

Problem niewydawania paragonów fiskalnych w punktach gastronomicznych (26.07.2017)

paragon-kelnerski.jpg

Ministerstwo Finansów przypomina, że wydanie paragonu jest obowiązkiem kelnera i nie jest uzależnione od prośby klienta, ani od tego, czy klient podejdzie odebrać paragon – paragon ma być klientowi wręczony, a więc w szczególności przyniesiony do stolika przy którym klient siedzi. Nie jest nim jednak dokument wypisany odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako „pokwitowanie wpłaty", ani też dokument, który jest zbliżony wyglądem do paragonu a nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej. Brak rejestracji transakcji za pomocą kasy fiskalnej oznacza zazwyczaj, że usługa została wykonana w tzw. szarej strefie – a więc podatki nie trafiły do budżetu. Wydanie rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego świadczyć może o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy.

Więcej w zał. piśmie.

Instrukcja dla kelnera - rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej

1. Zawsze pamiętaj o zarejestrowaniu sprzedaży na kasie fiskalnej dla udokumentowania transakcji. Bez znaczenia jest czy klient płaci kartą, czy gotówką.
  2. Po zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie wydrukuj paragon fiskalny i wydaj go klientowi.
  3. Nie czekaj aż klient poprosi cię o paragon. To ty masz obowiązek wydać go klientowi.
  4. Jeżeli klient płaci przy stoliku, zanieś mu paragon. Powinien go dostać zanim zapłaci. W przeciwnym wypadku może wyjść z lokalu zanim otrzyma paragon, a ty nie spełnisz swojego obowiązku.
  5. Pamiętaj, że rachunek kelnerski nie zastępuje paragonu! Możesz go wręczyć klientowi razem z paragonem, nigdy zamiast niego.
  6. Urząd skarbowy ma prawo skontrolować ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej.
  7. Jeśli nie wydajesz paragonów lub nie rejestrujesz sprzedaży na kasie fiskalnej możesz zostać ukarany mandatem. To ty otrzymasz mandat, nawet jeżeli to ktoś inny nie pozwala ci rejestrować sprzedaży na kasie.
  8. Nierejestrowanie transakcji na kasie fiskalnej to unikanie płacenia podatków!
  9. Płacisz za to ty: oszust podatkowy zazwyczaj zatrudnia na czarno lub na umowy śmieciowe. Płaci za to reszta społeczeństwa: z podatków budowane są drogi, utrzymywane są szpitale, szkoły, policja, itp., z których oszust korzysta, sam nic nie dokładając.
  10. Unikanie płacenia podatków to okradanie społeczeństwa. Nie bierz w tym udziału!

Załączniki: